Sports Hall of Fame

Sports Hall of Fame Nomination FormDownload
2016 Inductees
William "Bill" MurryClass of 1982
James "Mike" BassageClass of 2003
Meghan QuinlanClass of 2004
Jaimee LockwoodClass of 2004
Scott YoungClass of 2006
Marcia SantelliContributor/Coach
2015 Inductees
Robert CodispotiClass of 1962
Bill DuganClass of 1977
John “Butch” BottoneClass of 1977
Shawn ClancyClass of 2003
Shawna La VerdeClass of 2005
Will GrinsteadClass of 2005
2014 Inductees
Tom MorettiClass of 1964
Amy McMordieClass of 1994
Jeffrey GreenClass of 1996
James RoseClass of 2004
2013 Inductees
John LawrenceClass of 1963
Rick DaileyClass of 1980
Kate Gleason (Secondo)Class of 1992
Megan Wiggers (Porta)Class of 2002
Eugene "Gene" MastinContributor/Coach
2012 Inductees
David ShepardClass of 1992
Todd LuddenClass of 1999
Anthony PollizziClass of 2001
Tom LaVerdeClass of 2002
Jason LockwoodClass of 2002
2011 Inductees
Tim BurkhartClass of 1982
Bryan DyringClass of 1992
Megan BuchananClass of 1996
Yvonne KnataitisContributor/Coach
2010 Inductees
Bill McMordieClass of 1956
Arthur RoselliClass of 1958
Dennis O’BrienClass of 1967
Todd StewartClass of 1996
2009 Inductees
Richie HeadClass of 1971
Nancy (Walker) StewartClass of 1982
Allison ArgentieriClass of 1999
Kyle JohnsonClass of 1999
Lenard CarusoClass of 1963
2008 Inductees
Mike DavidsonClass of 1973
Don FortunaClass of 1987
Yvonne (Spellecy) CrowleyClass of 1993
Robert TalbettClass of 1995
Brian YoungClass of 1998
2007 Inductees
Stephen G. TerryClass of 1977
Eileen (Secondo) MarinoClass of 1984
Pat (Shiner) McEvoyClass of 1951
Dawn (Reinhart) GardonClass of 1988
2006 Inductees
Sal BrunduClass of 1947
Kathleen “Katie” HillmanClass of 1981
Andy FlaitzClass of 1980
David JefferyClass of 1986
2005 Inductees
Bill “Billy” YergensClass of 1977
Don FurlongClass of 1947
Deborah “Debbie” VanScoterClass of 1976
Brett WhiteClass of 1993
Carl MauroClass of 1995
Daniel SchwartzClass of 1989
Brian AndrewsClass of 1983
2004 Inductees
John GemmelClass of 1994
John DagonClass of 1982
Dave JacobsClass of 1954
Greg HelmerClass of 1993
Jerry McLaughlinClass of 1947
2003 Inductees
Edmond Mark O’NeilClass of 1919
William BobownikClass of ????
Rick SirianniClass of 1972
Teri Walker MauroClass of 1976
John BurkeClass of 1977
Marianna Norton HayesClass of 1978
2002 Inductees
Bill Livingston Class of 1948
Sal CatalinoClass of 1948
Linda Piccirillo HinckleyClass of 1968
Jim ColemanClass of 1985
Beth FarrellClass of 1990
Dr. Mario ArgentieriContributor
2001 Inductees
Murray MacNaughtonClass of 1935
Anthony “Butch” ErmyClass of 1949
Dr. Carmello E. PattiContributor
James MurphyClass of 1949
Ray CudebecClass of 1952
Allen StookClass of 1958
DeMario RidgewayClass of 1989
2000 Inductees
Harold PaulContributor
Don CooganClass of 1950
Bill MosgroveClass of 1956
Michael ColemanClass of 1988
Dan SwiftClass of 1989
Joseph Mauro, Jr.Class of 1976
Bob CarlinClass of 1978
1999 Inductees
John KelleherClass of 1981
Paul PowersClass of 1931
Bob BinneyClass of 1950
Art Forman, Jr.Class of 1943
Warren “Wally” AmphlettClass of 1962
Paul CurranClass of 1945
Maria Bottone LongClass of 1985
1998 Inductees
Henry BurkeClass of 1944
James “Bud” VanderhoefClass of 1941
Theodora “Teddy” VanOrder OrmsbyClass of 1962
Ernie Weyand, Jr.Class of 1981
Rich Fiacco Class of 1977
Nancy Hill FreelandClass of 1980
1997 Inductees
Paul EggerClass of 1928
Charles LibordiClass of 1972
Richard ToddClass of 1950
Cathy PotterClass of 1980
Tom KingClass of 1947
Jim Dagon, Sr.Class of 1944
1996 Inductees
Robert BaumgartenClass of 1980
Michael GothClass of 1955
Gerald CroweClass of 1957
Francis “Buzz” MauroClass of 1956
Patricia SheedyClass of 1983
Philip PattiClass of 1960
1995 Inductees
Ernie DowningClass of 1935
Jim ArgentieriClass of 1952
Bob GriswoldClass of 1948
Robert Young, Sr.Class of 1939
Ervin ChamblissClass of 1972
Richard CongdonClass of 1951
Paul QuinlanClass of 1978
1994 Inductees
Kelly SimonClass of 1937
Fred PenfoldClass of 1950
Arland HanningClass of 1960
Jim ClevelandClass of 1961
Richard ScottClass of 1961
Bob EllisClass of 1968
Mike WaufleClass of 1972
1993 Inductees
Penny Mehlenbacher BassageClass of 1977
Sandy Huffsmith HillmanClass of 1978
Chuck FagnanClass of 1963
Jake FlaitzClass of 1951
Joe PiccirilloClass of 1946
George ClicquennoiClass of ????
1992 Inductees
Glen “Mud” BoylanClass of 1930
James “Ouchie” O’ConnorClass of 1947
Joe CurranClass of 1940
Joe BobClass of 1937
Charles SwiftClass of 1936
Robert P. YoungClass of 1970
Robert FiaccoClass of 1952
Joseph Mauro Sr.Class of 1952
1991 Inductees
Harry AlexinClass of 1931
Ben SpitulnikClass of 1936
Alex TsibulskyClass of 1937
Mildred “Midge” HuntClass of 1941
Don ForemanClass of 1948
Don KellyClass of 1957
1990 Inductees
John CapraruloClass of 1927
Louis BabcockClass of 1930
Ernie WeyandClass of 1947
Dave GuentherClass of 1958
Sal FiscinaClass of 1959
John DaileyClass of 1970
Richard DurkeeClass of 1938
1989 Inductees
Bert “Hon” MyersClass of 1924
John J. FormanClass of 1937
Bob RohanClass of 1938
William RohanClass of 1951
Lorrie CastiglioneContributor
Frank Wyant, Jr.Class of 1963
1988 Inductees
Margaret JonesClass of 1921
Elliott HartmanContributor
William HavensClass of 1967
Frances “Dye” HoganClass of 1936
Harold Coddington (Bill)Class of 1949
Robert Flaitz Sr.Class of 1953
James MorettiClass of 1968
Charles YoungClass of 1968
Become A Member
Banquet Reservations
Make A Donation
Donations help us to award scholarships
to our graduating seniors.
Donations Made Available by PayPal
Hornell Alumni Photo Gallery
©2017 Hornell Alumni Association